Otázka pro radní: štěpka nebo piliny?

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

PETROVICE – Další kolo nekonečných jednání ohledně vytápění místní základní školy si odbudou petrovičtí zastupitelé v pondělí 12. března. Definitivně už padl ještě vloni aktuální záměr použít k vytápění kogenerační jednotku, z důvodů nezhoršování životního prostředí v obci také kotel na uhlí. Momentálně aktuální jsou nyní dvě alternativy: kotel na pelety nebo kotel na štěpku.

„Topení peletami, což jsou piliny slisované do malých granulek, je možné plně automatizovat, klade minimální nároky na obsluhu, emise jsou stejně jako u topení štěpkou téměř nulové a odpadní popel lze použít jako hnojivo. Oproti štěpce jsou ale pelety včetně dopravy zhruba za dvojnásobnou cenu. Topení štěpkou, což je dřevní materiál vzniklý rozdrcením například větví, je již náročnější na skladové prostory a manipulaci, výhřevnost je o 30 procent nižší než u pelet a tak je jí potřeba víc. Je nutné ji uskladnit na větraném, ale zastřešeném prostranství,“ popisuje v místním periodiku problémy starosta Petrovic Petr Štěpánek.

„Štěpku bychom získali z vlastních zdrojů jako jsou kompostárna a obecní lesy. Vezmeme-li v potaz pracnost a vyšší náročnost na obsluhu kotlů a zásobování, je i přes poloviční cenu paliva topení štěpkou cenově srovnatelné s topením peletami. Při topení štěpkou by vznikly v naší obci nové pracovní příležitosti,“ dodává starosta. Čím tedy bude od příští topné sezony vytápěna základní škola, to rozhodne zastupitelstvo obce Petrovice na svém pondělním veřejném zasedání.

Ať už „vyhraje“ štěpka nebo pelety, zastupitelé se musí v souvislosti s místní megalomanskou školou připravit na další problémy. Jedná se o nevhodné zastřešení tělocvičny a učebny výtvarné výchovy dutinkovým polykarbonátem. „Špatně použitý materiál je již tak poškozen povětrnostními vlivy, že bude nutné ho zcela vyměnit. Nové nebezpečí dále spočívá v deformaci fronty oken v hudební výchově. I zde budeme muset zřejmě přistoupit k celkové výměně. Jenže každá položka se však pohybuje v řádu desetitisíců a výše…,“ posteskl si Petr Štěpánek.

Související:
Petrovická škola přejde nejspíš na uhlí
Škola protopila za měsíc čtvrt milionu
Petrovickou školu ohřeje palmový olej
Petrovická škola dál topí elektřinou
Škole pomůže už jen globální oteplení