Oceněna byla i dublovická knihovnice

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

STŘEDNÍ ČECHY – Soutěž „Středočeský Kramerius 2015“ s podtitulem „Nejlepší neprofesionální knihovník Středočeského kraje“ už má vítěze. Je jimi pětice knihovnic, které kromě poděkování za nezištnou práci a šíření osvěty dostanou i finanční odměnu. Oceněnými dámami, které skvěle pečují o knihy, čtenáře a kulturní život ve svém okolí, jsou Lucie Vrtalová z Obecní knihovny Chocerady na Benešovsku, Pavla Staňková z Obecní knihovny Mutějovice na Kladensku, Dagmar Strbíková z Místní knihovny Miskovice, Hana Jandovská z Knihovny Zdiby na Mladoboleslavsku a Ivana Dvořáková z Obecní knihovny v Dublovicích na Příbramsku.

Udělení ocenění odsouhlasila Rada Středočeského kraje 29. září. „Soutěž, kterou kraj letos vyhlásil už počtvrté, si klade za cíl motivovat a podpořit neprofesionální knihovníky v jejich obětavé práci a ocenit ty nejúspěšnější z nich. Je to alespoň symbolické gesto, jímž můžeme podpořit jejich mnohdy letitou dobrovolnou činnost, která z jejich knihovny udělala živé kulturní centrum obce,“ uvedl hejtman kraje Miloš Petera (ČSSD). Finanční odměna pro každého oceněného knihovníka činí 4 000 korun.

V rámci výkonu regionálních funkcí knihoven je poskytována podpora více než 800 knihovnám Středočeského kraje, z toho je asi 700 knihoven neprofesionálních. Jedná se o knihovny, v nichž službu zajišťuje neprofesionální knihovník – dobrovolník, a to zpravidla jen za minimální odměnu. Regionální funkce zahrnují odbornou a metodickou pomoc, vzdělávání knihovníků a zápůjčky knih z výměnného fondu Středočeského kraje všem podporovaným knihovnám. Tyto činnosti jsou hrazeny z rozpočtu Středočeského kraje a zajišťuje je Středočeská vědecká knihovna v Kladně a čtyři tzv. pověřené městské knihovny v Benešově, Mladé Boleslavi, Kutné Hoře a v Příbrami.

Autor/zdroj: Středočeský kraj