Valtr v 5. etapě ztratil, šestá je zrušena

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

REDAKCE – Dva rozdílné výkony a především výsledky přinesl pro kamiony Liaz KM Racing týmu čtvrtý a pátý den Rallye Dakar 2012. Zatímco 4. etapu z San Rafaela do Chilecito zvládly obě liazky bez problémů, tak 5. etapa znamenala především výsledkovou pohromu pro kamion řízený Jaroslavem Valtrem. Ten kvůli poruše spojky nabral v etapě víc jak pětihodinovou ztrátu a do cíle ve Fiambalá dojel jako poslední na 64. místě. Polský závodník ve stáji KM Racing týmu Józef Cabala předvedl zatím nejlepší výkon a skončil v 5. etapě na solidním šestnáctém místě. To mu vyneslo průběžné devatenácté místo, naopak Jaroslav Valtr se po páté etapě propadl o osm míst, až na 32. místo.

Letošnímu Dakaru vládnou v kategorii kamionů zatím jasně vozy Iveco, které obsazují v průběžném pořadí první tři místa. Nejlepší český jezdec Alois Loprais s továrním vozem Tatra ztrácí na vedoucího jezdce, kterým je Nizozemec Gerald De Rooy, něco málo přes třináct minut a je čtvrtý. Dnešní, šestá etapa z Fiambaly do Copiapa byla z důvodů silných dešťů a dokonce sněžení v Andách zrušena. Podle posledních informací proto, že průsmyk sv. Františka je neprůjezdný a závodníci by se tak včas nedostali na start speciální zkoušky, první na území Chile.