Rosa klepe na dveře – jaká letos bude?

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

SEDLČANY – Slavnosti Rosa, připomínající údajné vítězství sedlčanských obyvatel nad Žižkou, se ani letos nevrátí svým programem do historie. Nadále budou kopírovat převážně hudební trend z let minulých, určený z větší části mladé a nejmladší generaci. Sedlčanské městské slavnosti Rosa se letos konají ve dnech 18. a 19. června na náměstí TGM, součástí slavností jsou i doprovodné akce.

„Vlastní příprava a organizace slavností Rosa je složitější, než by se na první pohled mohlo zdát. První ročníky obnovených slavností převážně organizoval soukromý subjekt za pomoci sponzorů. Po jeho úmyslu skončit, se radnice při příležitosti oslav 700 let města Sedlčan v roce 1994 rozhodla pokračovat v započaté tradici,“ řekl místostarosta města Ing. Miroslav Hölzel.

Pořádání slavnosti v historickém rázu naráží nejenom na omezené finanční prostředky města, ale i na nezájem místních obyvatel se aktivně zapojit do oslav. Ve městě neexistuje spolek, který by byl ochoten se ujmout vlastní režie slavností Rosa a znovu je alespoň částečně stylizovat do doby husitské. Několik pokusů kulturní rady města, která sestavuje program slavností, se setkalo nejenom s nezájmem těchto spolků, ale paradoxně i s nevolí části místních občanů.

„Celkové finanční náklady na letošní dvoudenní slavnosti Rosa představují v rozpočtu města částku 300 tisíc korun.  A to se maximálně snažíme využít místních zdrojů. Pokud bychom chtěli program pomocí komerčních historických skupin přenést do středověkých dimenzí, nevystačila by plánovaná částka ani na jeden půldenní program,“ doplnil místostarosta města.

Finanční náročnost všech akcí pořádaných v ryze historickém duchu je vysoká. Jako příklad lze uvést zářijové slavnosti v nedalekém Táboře. Hlavními body jsou páteční i sobotní průvod v historických kostýmech, tržiště, rytířské souboje, hudební vystoupení i noční ohňostroj. Loňský rozpočet 18. ročníku třídenního festivalu Táborská setkání se pohyboval kolem pěti milionů korun. Částečně jej pokrylo vstupné (150 korun pro dospělé) asi 25 tisíc návštěvníků, sponzoři se na akci podíleli částkou zhruba 1,7 milionu korun.