Volební systém v komunálních volbách nabízí tři možnosti jak rozdělit hlasy

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

SEDLČANY – Volební systém se v komunálních volbách dost podstatně liší od systému používaného ve volbách do poslanecké sněmovny. V nadcházejících volbách do obecních a městských zastupitelstev disponuje volič tolika hlasy, kolik se volí zastupitelů. Počet volených členů zastupitelstva je vždy uveden v záhlaví hlasovacího lístku – v Sedlčanech se volí 21 zastupitelů.

Voliči jsou dány tři možnosti, jak své hlasy rozdělit. Buď docela prostě  označí křížkem stranu a všechny své hlasy dá jen jí. Tady je třeba dát pozor na fakt, že může dát hlas jen jedné straně, jinak bude lístek neplatný. Strana dostane tolik hlasů, kolik je míst na kandidátce, pokud je jejich počet nižší než volených zastupitelů, může zbývající hlasy dát dalším osobnostem.

Druhou možnou variantou je rozdělit hlasy napříč stranami svým favoritům – tady si volič musí dát pozor, aby přidělil přesně tolik hlasů, kolik je členů voleného zastupitelstva (v Sedlčanech 21). Strany dostanou tolik hlasů, kolik volič zakřížkoval  políček u jmen kandidátů  jednotlivých stran. A to v pořadí, v jakém je sestavena kandidátka příslušné strany.

Poslední možností, kterou voliči dává volební systém, je obě předchozí varianty zkombinovat. Volič zakřížkuje několik svých favoritů a pak stranu – té tak přidělí zbylé hlasy, které nedal přímo osobnostem. Strana, kterou volič zakřížkoval jako celek, dostane tolik hlasů, kolik zbude po odečtení všech hlasů daných ostatním kandidátům.

Teď už jen šťastnou ruku při výběru těch nejlepších!