Pálení čarodějnic má také svoje rizika

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

SEDLČANSKO – Květen je za dveřmi, a tak na mnoha místech našeho regionu, stejně jako každý rok, vzplanou ve středu 30. dubna menší či větší ohně a vypuknou lidové veselice, známé jako pálení čarodějnic. Neopatrnost při těchto oslavách bohužel každoročně způsobuje požáry a také zranění. Kromě vlastní lidské neopatrnosti hraje rozhodující roli počasí. Sucho a teplo výrazně zvyšují riziko požárů vysušených porostů v přírodním prostředí, stačí např. drobný nedopalek cigarety a dojde k požáru. Za nedodržení zásad požární bezpečnosti při používání otevřeného ohně hrozí pokuta až 25.000 korun, upozorňují hasiči.

„Pro pálení čarodějnic o filipojakubské noci navíc platí pro právnické a podnikající fyzické osoby stejná ohlašovací povinnost jako například při pálení odpadu. Mělo by být samozřejmostí, že na místě pálení bude zajištěno nářadí – lopata, rýč, konev s vodou sloužící k zabránění nežádoucímu rozšíření ohně do okolí. Za nesplnění ohlašovací povinnosti může být udělena pokuta až půl milionu korun. Hasiči preventivně doporučují i jednotlivcům nahlásit pálení, zamezí tím zbytečným výjezdům a poplachům, které pálení čarodějnic každoročně provázejí,“ uvádějí informace Hasičského záchranného sboru.

Nahlášením pálení nedochází k jeho schválení, je pouze evidováno Operačním a informačním střediskem Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje. Evidence pálení slouží jen pro možnost ověření místa pálení s možným nahlášením požáru. V případě  pálení čarodějnic je možnost toto ohlásit  na internetových stránkách HZS. Středočeští hasiči žádají občany, aby pro nahlašování pálení ohňů, tedy i čarodějnic, nepoužívali linku 112. „Číslo 112 slouží pouze pro tísňová volání, zbytečné blokování této linky může ohrozit životy těch, kteří naléhavě potřebují pomoc,“ informují hasiči.