Kraj nakoupí 25 externích defibrilátorů

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

STŘEDNÍ ČECHY – Středočeský kraj chce za částku jednoho milion korun realizovat první etapu krajského projektu na zavedení a rozšíření přístrojů pro automatickou externí defibrilaci. Za výše uvedené peníze nakoupí Středočeský kraj přibližně 25 kusů automatických externích defibrilátorů (AED) včetně kyslíkového zdroje. Tyto přístroje umožní laické veřejnosti poskytnout účinnou první pomoc těm lidem, kteří se ocitnou v ohrožení života vlivem zástavy srdce. Kufříkový přístroj je automatický, prostřednictvím hlasových příkazů dává srozumitelné pokyny k resuscitaci i nekvalifikovaným zachráncům. Záměr již podpořila bezpečnostní rada kraje.

„Naším cílem je umístit AED přístroje tam, kde jednak může u lidí častěji dojít ke kolapsovému stavu a zároveň v místě, které je pro rychlou zdravotnickou pomoc hůře dostupné,“ vysvětlil hejtman Josef Řihák, který s nápadem pořídit externí defibrilátory pro Středočeský kraj přišel. Jako příklad uvedl na úterní tiskové konferenci Sedlčansko a delší čas dojezdu sedlčanských záchranářů do okolí Petrovic. „Automatické defibrilátory jsou zkonstruovány tak, aby je mohl co nejjednodušeji použít každý laický zachránce, který zná základy první pomoci. Přístroje jsou hlasité, jednoduché a srozumitelně dávají jejich uživatelům pokyny k provádění resuscitace,“ vysvětlil způsob použití přístroje hejtman Středočeského kraje Josef Řihák.

Kraj ve spolupráci se ZZS Středočeského kraje nyní vytipuje vhodná místa a subjekty pro umístění externích defibrilátorů a provede i proškolení uživatelů v postupech neodkladné resuscitace právě s využitím AED přístrojů. Podle ředitele středočeské záchranné služby Martina Houdka budou přístroje rozmístěny v různých částech kraje a budou k dispozici například v případech, kde budou moct být použity rychleji než defibrilátory umístěné v sanitkách. Záchranáři budou teprve po nákupu přístrojů rozhodovat, kam konkrétně nové přístroje umístí. „Naším cílem je umístit přístroje tam, kde jednak může u lidí častěji dojít ke kolapsovému stavu a zároveň v místě, které je pro rychlou zdravotnickou pomoc hůře dostupné,“ upřesnil Řihák.

Automatické defibrilátory už nyní v kraji mají například kladenští nebo příbramští strážníci a některé hlídky policistů. „Stávající stav je 63 defibrilátorů a z našeho pohledu není celá řada z nich efektivně využívaná,“ uvedl Houdek. Ideální stav by podle Houdka byl kolem 70 a více přístrojů v kraji. „Nejméně jich je na Benešovsku a Berounsku a nejlépe vybavení jsou na Kutnohorsku a Příbramsku,“ dodal Houdek. Záchranáři mají defibrilátory samozřejmě v každé sanitce, tyto přístroje jsou však zhruba desetkrát dražší než automatické defibrilátory.