Hasiči teď častěji vyjíždějí k rojům včel

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

REGION – Rojení včel každoročně touto dobou nezaměstnává jenom včelaře, ale také profesionální hasiče. Jak nedávno informovala mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková, tak hasiči z jednotlivých stanic HZS na likvidování rojů včel vyjíždění teď i několikrát denně. Jen během úterý 20. května zaznamenali středočeští hasiči téměř dvě desítky takových zásahů. K rojům hasiči vyjeli v úterý například v Příbrami, kde se včely usadily v areálu nemocnice, nebo na Mladoboleslavsku, kde ohrožovaly alergické dítě. V Benátkách nad Jizerou a v Berouně se roj usadil v těsné blízkosti školy.

„Naše stanice v tomto týdnu zatím žádný výjezd související s likvidací roje včel nezaznamenala. Podle mých informací tomu tak nebylo ani na stanici Dobříš,“ sdělil velitel sedlčanské stanice HZS npor. Petr Hron. Je to možná dáno i tím, že není jednoduché o takovýto zásah hasiče požádat. „Krajské operační středisko vyšle příslušnou jednotku na místo jen v případě, kdy se jedná o obecné ohrožení. V ostatních případech lidem, kterým se doma nebo na zahradě uhnízdily včely nebo další obtížný hmyz, musí pomoci především některý z místních včelařů, případně specializovaná firma,“ dodal Petr Hron.

V případech, kdy se jedná o obecné ohrožení, hasiči na pokyn operačního střediska vyjíždí, včely, vosy či sršně vysavačem odsají a roje zlikvidují. V některých případech roj nejprve zklidní zkrápěním vodní mlhou nebo kouřem. I tak se však hasiči musí chránit proti bodnutím obtížným hmyzem včelařskou kuklou a rukavicemi, případně celou včelařskou kombinézou. Nejobtížnější je pro hasiče likvidace sršních hnízd, která mohou dosahovat průměru i jednoho metru.