Dnes vůbec nikomu ani ničemu nic nevěřte, může to být totiž klidně aprílový žertík!

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

Je 1. dubna a tudíž bychom si měli dát velkého bacha na to, co nám kdo napovídá. Dělat si na apríla z lidí blázny není totiž jen zvykem mezi lidmi navzájem, ale dost často se svou trochou do mlýna přijdou i média. A jsou to právě novináři, kteří v tento den rádi vypouštějí „kachny“. I když se nejedná o typicky český zvyk, tak vzhledem k naši typicky švejkovské povaze Apríl v Čechách rychle zdomácněl. Hlavním důvodem je patrně reakce na změnu ročního období ze smutné zimy na veselejší jaro.

„První písemná zmínka v Česku apríl zmiňuje v roce 1690 a zápis pochází od Bartoloměje Chrystellia z Prahy. V dřívějších dobách se jako oběti žertíků stávali známí a příbuzní, kterým se posílaly nápady na nákupy neexistujících věcí jako např. ohýbák na cihly, bublinka do vodováhy, závit M0, apod. Aprílové žerty posledních let se staly mnohem více sofistikované a často reagující na aktuální události daného období,“ můžeme se o aprílu dočíst ve Wikipedie.

V dnešní době není žádný problém někoho napálit aprílem, respektive něčím podobným. Hlavně člověka, který dennodenně hltá na počítači či mobilu vše, co mu nabízí internet, sociální sítě, televize či noviny a věří kdejaké napsané či vyřčené „určitě zaručené zprávě.“ Takoví lidé totiž už nejsou schopni vůbec rozumně uvažovat a rozpoznat pravdivou zprávu od té nepravdivé. A že těch „zaručených zpráv“ všude v této šílené době, ve které v současnosti žijeme, je!

Ilustrační foto: pixabay.com