Dívky válku odložily, přesto ale bude!

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

DRÁŽKOV – Dobrá zpráva pro všechny, kteří se chystali v sobotu 27. srpna na poslední představení Dívčí války do Váchova špejcharu a překazil jim to stejně jako hercům déšť: Válčit se ještě bude! Derniéra divadelní hry Dívčí válka režisérky Gabriely Falcové a v podání Ochotnického spolku Drakr se tedy uskuteční v sobotu 3. září, v případě deště v neděli 4. září. Samozřejmě, tak jako předešlých pět představení, opět v prostorách dvora historického Váchova špejcharu v Drážkově.

Snad každý znal z povinné školní četby Jiráskovy Staré pověsti české a jeho příběh o dívčí válce. Kdekdo se však také v životě přesvědčil, že ne všechno co nejen Jirásek napsal, ale také co ho škola učila, musí být pravdivé, natož ještě zábavné. Proto před třiceti léty do úsměvné podoby upravil pověst Dívčí válka svérázný František R. Čech. Teď z více jak svérázným pohledem předkládá divákům v historickém prostředí oživlou verzi s podtitulem „Jak to také mohlo být“ režisérka drážkovského Ochotnického spolku Drakr Gabriela Falcová.

„Určitě se nejedná o přepracovanou verzi Ringo Čecha, naopak, mě jeho verze nepřipadla vtipná, takže naše Dívčí válka je naprostý originál. Prvotní scénář napsala Marie Trinerová, já jej upravila co se týká veršů, hudby a dotvořila jsem jej do nynější podoby. Drželi jsme se přibližně klasického děje, ale ten jsme ‚patřičně‘ upravili, takže se prolínají dějiny i současnost. Hlavním tématem celé komedie jsou vztahy mezi muži a ženami, což je téma nadčasové a nevyčerpatelné. Do celého dějství vstupují současné problémy žen a mužů a celý příběh je doplněn hudbou a jednoduchou taneční choreografií,“ uvedla k vlastnímu zpracování Dívčí války Gabriela Falcová.Hlavní myšlenkou naší hry je pobavit diváka  na náš účet,“ dodala.

Kdo by tedy čekal něco původního jak od Jiráska, tak i od F.R. Čecha, v podání drážkovských ochotníků se toho nedočká. Kněžna Libuše (Marie Trinerová) si žije vesele dál, po Přemyslu Oráčovi (Vladimír Kuncl) touží nejen Vlasta (Dana Kunclová), ale všechny děvy, Kazi (Eva Kabylová) místo oštěpu vládne úplně něčím jiným, cudné Šárce v podání Ludmily Doubravové táhne k šedesátce. Do hry vstupují i postavy jako Drahomíra (Ilona Blašková) a Teta (Štěpánka Barešová). Podobně to vypadá také u dalších rolí. Z pověsti je snad zachován jen Ctirad (Jaroslav Houška), na scéně se objevuje Horymír (Petr Kabyl) se svým bájným koněm Šemíkem (kůň Máša), silný Bivoj (Martin Falc) s nerozlučným kancem na  zádech, nechybí ani Křesomysl (Karel Blaško), Kazimír (Stanislav Bareš) a překvapivě i Praotec Čech v podání Jiřího Trinera.

Jak to všechno nakonec dopadne? Stejně jako v životě – nerozhodně! Vy se ale rozhodně přijďte v sobotu 3. září podívat, stejně jako před vámi téměř dva tisíce lidí. Dívčí válka ve Váchově špejcharu vypukne úderem půl deváté hodiny večerní, přesto je jisté, že ten, kdo nepřijde do osmi hodin, tak už si nesedne. Stejně tak je jisté, že drážkovské ochotníky čeká podobně jako v předešlých představeních obrovský aplaus diváků. Zaslouží si ho!