Zima je v tuto dobu na kalendářním vrcholu. Možná, že už ho dokonce máme za sebou

REGION – Víte, kdy v našich podmínkách vlastně vrcholí zima? Samozřejmě je jasné, že každý rok je to trochu jinak, ale kdy je průměrně nejstudenější část roku? Pokud se podíváme na průměrnou teplotu pro jednotlivé dny roku, tak vidíme, že například v Praze na Libuši připadá nejchladnější den roku na 14. leden. I když v průběhu celého měsíce je teplota pro jednotlivé dny velmi podobná. V Brně je tento datum 18. ledna a v Ostravě dokonce až 30. ledna.

„Podle různých pranostik je nejsilnější fáze zimy v poslední třetině ledna. Té zimě se říká ‚fabianská‘. Noční mrazy jsou nejsilnější v o něco pozdější části zimy než kdy jsou nejnižší denní teploty. Obecně se ale prakticky stejně silné ranní mrazy mohou vyskytnout v celém období od konce prosince do konce února. Sečteno podtrženo, najít opravdový vrchol zimy není lehký, ale nejspíš bychom ho měli umístit právě do těchto dnů kolem poloviny nebo krátce po polovině ledna,“ píše Meteocentrum.

Reálně se ale každý rok vyskytuje nejsilnější fáze zimy v různém období. Někdy už v polovině prosince, někdy až ve druhé polovině února. Zatím ještě nevíme, jak tomu bude letos. Dosud celorepublikově nejstudenějším dnem byl 26. prosinec, nejnižší teplota však byla zaznamenána až 12. ledna. Sněhu jsme nejvíc zaznamenali kolem 10. prosince. Máme už vrchol zimy za sebou, nebo teprve před námi?

„Předpověď na nejbližší dny ukazuje, že se sice dočkáme ochlazení, ale nebudou to nejspíš extrémní mrazy. Ani sněhu moc nebude. Pokud se vám zdá, že zima ještě letos nepředvedla mnoho, tak šance na nápravu je ještě velká. V únoru se mohou objevit třeskuté mrazy i přívaly sněhu. Ostatně, bylo tom tak i loni. A jak se ukazuje z historie- průběh první polovině zimy ještě vůbec neukazuje, jaká bude ta druhá půlka,“ dodává na svých webových stránkách Meteocentrum.

Zdroj: Meteocentrum.cz
Ilustrační foto: pixabay.com