Majitelé zámků Osečany a Skrýšov získali od kraje finance na opravu svých objektů

STŘEDNÍ ČECHY – Celkem sedm projektů, které zaručí obnovu kulturních památek a umožní tak jejich společenské využití, získalo finanční podporu Středočeského kraje z Programu 2020 pro poskytování dotací z rozpočtu kraje na obnovu památek vhodných pro společenské využití. Stalo se tak pondělním rozhodnutím zastupitelstva kraje. Mezi sedmičkou projektů jsou i dva ze Sedlčanska: projekt na obnovu zámků v Osečanech a ve Skrýšově.

V Programu 2020bylo alokováno 30 milionů korun a žadatelé mohli podávat své žádosti od 17. února do 24. února letošního roku. Konkrétně uspěla žádost majitelů zámku Osečany Matěje Stropnického a Daniela Krejčíka na celkovou obnovu střechy a krovu zámku ve výši 5,88 milionů korun. Stejně tak uspěla žádost majitele zámku Skrýšov Karla Rodena na restaurování výmalby interiéru a obnova podlah zámku ve výši cca 5,49 milionů korun.

„Výjimečný je program tím, že jako jediný poskytuje dvouleté financování obnovy a umožňuje vlastníkům kontinuální práci. Cílem Středočeského kraje bylo zacílit efektivně finance tam, kde by mohly pomoci k navrácení lokálně významné kulturní památky do života obce nebo regionu. Žadatelem o dotaci musí být vlastník nemovité kulturní památky, která se nachází na území Středočeského kraje,“ řekla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

Zdroj: Středočeský kraj
Ilustrační foto:
Wikipedia