Zájem občanů o hlasování ohledně větrných elektráren u Vysokého Chlumce není velký

VYSOKÝ CHLUMEC – Zastupitelé městyse na svém jednání 19. února se rozhodli na svých stránkách zveřejnit anketu k získání názorů veřejnosti na problematiku možné výstavby větrných elektráren v katastru obce. Anketa se zatím s velkým zájmem obyvatel Vysokého Chlumce a jeho osad nesetkala. Po více jak dvou týdnech od zveřejnění, svůj názor vyjádřilo k 7. březnu něco málo přes 140 lidí. Lehce přitom převládá záporný názor proti výstavbě větrníků.

Pro výstavbu větrných elektráren hlasovalo k 7. březnu 68 lidí, což procentuálně znamená něco lehce přes osm procent všech obyvatel obce. Pokud by se městys rozhodl souhlasit s umístěním větrných elektráren na svém území, do obecní pokladny by mu přitekla jednorázová kompenzace až jeden milion korun. Navíc by společnost, která má zájem větrné elektrárny postavit, ročně přispívala do rozpočtu částkou v řádu stovek tisíc korun. Což při počtu 815 obyvatel městyse jsou nemalé příjmy.

Větrné elektrárny by v případě souhlasu zastupitelů Vysokého Chlumce měly stát v lokalitě vrchů na západ od městyse. Zájem o výstavbu větrníků projevila německá společnost Meridian, která podle přiložených dokumentů se na území Česka prezentuje pod hlavičkou Nová Energie s.r.o. Společnost nedávno s podobnou nabídkou neuspěla (čtyř větrníků) v obci Jamné na Jihlavsku, kde v místním referendu bylo 187 proti a 61 hlasů pro.