S Novým rokem začala tříkrálová sbírka

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

REGION – Již posedmnácté vycházejí v době od 1. do 15. ledna do ulic některých měst a obcí malí koledníci Tříkrálové sbírky, aby lidem popřáli šťastný nový rok, zazpívali jim koledu a podarovali je drobným dárkem. Koledníci zároveň požádají o drobný příspěvek do zapečetěné pokladničky s označením Charita. V pražské arcidiecézi se sbírky účastní pravidelně na tisícovka koledníků, tradiční tříkrálové požehnání koledníkům i sbírce udělí v pátek 6. ledna při bohoslužbě v pražském kostele sv. Tomáše kardinál Dominik Duka.

„Výnos Tříkrálové sbírky je tradičně z největší části věnován na podporu záměrů pro lidi v nouzi na území ČR. Jde o různé formy podpory a pomoci pro nemocné, lidi se zdravotním postižením, seniory, matky s dětmi v tísni a pro další jinak sociálně potřebné. Většina prostředků (65 %) je využita v místě, kde jsou vykoledovány. O jejich využití totiž rozhoduje místní koordinátor sbírky, kterým je nejčastěji místní farnost nebo farní Charita,“ uvádí organizátor akce, jímž je Charita Česká republika.

Tradiční součástí sbírky je také v nedělním podvečeru 8. ledna Tříkrálový koncert, který uvede Česká televize na programu ČT 1. Koncert pravidelně moderují Martina Kociánová a Jan Čenský. Vystoupí Věra Martinová, Václav Neckář & Bacily, Lenny, Spirituál kvintet, Slza a Boni Pueri. Přispět do sbírky lze také zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS KOLEDA na číslo 87 777, cena DMS je 30 korun. Dále je možno zaslat dar na účet Tříkrálové sbírky číslo 66008822/0800 u České spořitelny, VS 777.