Začíná listopad. První měsíc ze čtyř, kdy auta mají mít zimní pneumatiky

closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 1 roku, 7 měsíců a 3 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

SEDLČANSKO – V posledních dvou týdnech vidíme stát před pneuservisy desítky aut, které čekají na přezutí pneumatik. Od prvního listopadového dne by všechny automobily měly mít povinně na všech čtyřech kolech po dobu čtyř měsíců zimní pneumatiky s minimální hloubkou dezénu čtyři milimetry. To samozřejmě platí v případě, že se na silnici nachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námrazy nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se během jízdy může na vozovce sníh a led vyskytnout.

“V případě nesplnění této povinnosti hrozí motoristům pokuta ve správním řízení ve výši 1,5 až 2,5 tisíce korun nebo příkaz na místě do dvou tisíc korun,” uvedla policejní mluvčí Monik Schindlová. Zároveň dodala, že zimní pneumatiky mají lepší záběr na sněhu a namrzlé komunikaci, lepší stabilitu při průjezdu zatáčkou a díky nim se také vozidlo snadněji ovládá. Za ztížených povětrnostních podmínek je také velmi důležité plně se věnovat řízení. Stejně tak je potřeba předvídat, že komunikace budou klouzat a této skutečnosti je nutno především přizpůsobit rychlost jízdy.