Začalo meteorologické jaro, teploty zamířily na některých stanicích až k 14 °C

REGION – Dnešním prvním březnovým dnem začalo meteorologické jaro a skončila meteorologická zima. Nedělní spíše jarní počasí tomu odpovídalo, odpolední teploty především v Polabí ve středních Čechách vystoupaly téměř k 14 °C. Přitom se nejednalo o žádnou velkou výjimku v letošním roce. Na deset a více stupňů nad bod mrazu vystoupaly na Sedlčansku denní teploty v únoru v devíti a v lednu v jednom případě. Zajímavé je, že se pravidelně jednalo o víkendy.

V neděli 1. března zaznamenala po poledni nejvyšší teplotu stanice Kralupy nad Vltavou (13,8 °C). Přes dvanáct stupňů nad nulu vystoupaly teploty také na stanicích ČHMÚ v Brandýse nad Labem (13,5 °C), stanice Mrzky na Kolínsku hlásila 12,6 °C, stanice Tuháň na Mělnicku 12,5 °C stejně tak i stanice Poděbrady. Ve stejnou dobu stanice Rudolec na Sedlčansku hlásila 11,8 °C. V Nadějkově pak už bylo přece jen chladněji, teplota tu dosáhla osmi stupňů.

“Meteorologická zima skončila s posledním únorovým dnem, protože na rozdíl od astronomů, tak meteorologové ji počítají od 1. prosince do konce února. Konečné vyhodnocení sice ještě není, ale to předběžné jasně ukazuje, že jsme prožili další mimořádně teplou zimu. A výjimečná byla v tom, že teplá byla nejen jako celek, ale i po celou dobu trvání. Množství srážek bylo nakonec za celou zimu zhruba na úrovni normálu,” uvedl web Meteocentrum.cz.