Začala Tříkrálová sbírka. Do ulic vyrazily na koledu desetitisíce dobrovolníků

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

REGION – Od 1. do 14. ledna 2020 mohou lidé v ulicích opět po roce potkávat malé i velké postavičky v pláštích a s královskými korunkami na hlavách. Desetitisíce dobrovolníků neváhá věnovat svůj čas a podpořit Tříkrálovou sbírku Charity. Podle organizátorů sbírky bude během tohoto jubilejního dvacátého ročníku koledovat na 24 tisíc skupinek. Většinu tvoří malí koledníčci a jejich doprovod.

Někteří králové přitom sami začínali koledovat v dětských pláštích a dnes už do nich oblékají své vlastní potomky. V průběhu těch dvaceti let zažívali mrazivé počasí, nezájem i odmítání a mnohokrát museli překonat sami sebe. Svých dobrovolníků si sbírka váží. A chce jim to dávat najevo. Loni proto změnila grafickou podobu s cílem ukázat lidovou tradici, která je živá i dnes.

Tři krále dříve sbírka vyobrazovala jako mudrce bez tváře, od roku 2019 jsou králi děti-koledníci a v tomto trendu pokračujeme. Ve stejném designu letos spouštíme i nové webové stránky. „Naši koledníci už nyní pocházejí z generace, která vyrůstá s mobily a tablety v rukou. Snažíme se s nimi proto komunikovat na nových platformách,“ uvedl tiskový mluvčí Charity ČR Jan Oulík.

Výtěžek sbírky je určen na pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším jinak sociálně potřebným skupinám lidí v regionech, kde sbírka probíhá. Výnos sbírky je rozdělen podle vnitřního klíče Charity ČR takto: 65 % vybraných prostředků se vrací charitám, které je vykoledovaly, 15 % je určeno na velké diecézní projekty, 10 % na rozvojové projekty v zahraničí, 5 % na projekty Charity Česká republika, 5 % jsou zákonné režie sbírky.

Autor/zdroj: Arcidiecézní charita Praha