Za vytažení z potopeného automobilu může řidička poděkovat sedlčanským policistům

SEDLČANY – Jak už bylo uvedeno ve čtvrtek 9. prosince asi hodinu před polednem dostala žena na kluzké vozovce smyk a s vozem sjela u osady Úklid do rybníka. V bezvědomí ji z vozu vytáhli policisté ze sedlčanského obvodního oddělení. Nejblíže místu dopravní nehody byla policejní hlídka z Obvodního oddělení Sedlčany, ve složení nstržm. Terezy Zrůbkové a prap. Radka Pečeného. Hlídka byla na místě do pěti minut po jejím oznámení.

Těm se po příjezdu na místo naskytl obrázek téměř utopeného vozidla, vzdáleného zhruba 6 a 7 metrů od břehu, střechou na dně rybníka. Z havarovaného auta byla vidět pouze zadní kola. Policisté na nic nečekali a okamžitě reagovali, neboť nebylo pochyb o tom, že se uvnitř vozu stále nachází žena, která jej měla řídit. Oba policisté se okamžitě domluvili na postupu. Již měli připravený tzv. házecí vak, který je součástí vybavení každého vozu, a začali sestupovat k potopenému autu a prohledávat jej.

Podařilo se jim otevřít oboje přední dveře, na sedadlech se však nikdo nenacházel, až následně po otevření zavazadlového prostoru viděli ženu na zadních sedačkách. Přes zadní dveře spolujezdce ji zcela promočenou a v bezvědomí vytáhli na břeh, kde ji okamžitě začali oživovat. V resuscitaci pak následně pokračovali profesionální zdravotníci, kteří již také přijížděli na místo. Ti ženu, u které se jim podařilo obnovit životní funkce, odvezli do nemocnice, kde byla uvedena do umělého spánku.

Policistům, kteří ženu ze studené vody vytáhli, se postarali kolegové o suché oblečení, hasiči jim poskytli i deky. Ti také ještě následně prohledávali rybník, a to z důvodu, zda spolu s ženou necestovaly v autě ještě další osoby. To bylo ale následně, i svědeckými výpověďmi, vyloučeno. Policisté, kteří ani vteřinu nezaváhali a vrhli se do studené vody, aby pomohli ženě, která byla v tu chvíli v ohrožení života, slouží u středočeské policie krátce a jsou právoplatnými členy týmu Obvodního oddělení v Sedlčanech.

„Nstržm. Tereza Zrůbková nastoupila v roce 2019 a policejní práci vykonává 2 roky. I když se od svých kolegů stále učí, je velmi svědomitá, pracovitá a rozhodná. Ve svém volném čase preferuje aktivní životní styl a věnuje se fotbalu. Prap. Radek Pečený, je u středočeské policie o tři roky déle. Na svém kontě má několik zákroků proti agresívním osobám. Kompenzací je mu pak v době volna myslivost, které se věnuje, a také fotbalu, který je jeho koníčkem,“ uvedla policistka Vlasta Suchánková.

Oběma, Tereze i Radkovi, kteří se převlékli a následně si dosloužili svou 24hodinovou službu, v rámci které řešili další oznámení, patří bezesporu velké poděkování. „Jejich činu a odvahy si velmi vážím a děkuji, že mám takové policisty,“ sdělil krajský ředitel, brigádní generál Václav Kučera. „S oběma se chci v nejbližší době setkat a poděkovat jim osobně, a to i formou finanční odměny, kterou si opravdu zaslouží,“ dokončil generál Kučera.

Zdroj/foto: Policie ČR