Za výzkum dostanou domácnosti peníze

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

REGION – Od 7. července probíhá v celé České republice unikátní sociologický výzkum Proměny české společnosti. Jde o jeden z největších výzkumů v české historii, který organizuje Akademie Věd ČR a pracoviště Masarykovy a Karlovy univerzity. Tazatelé společností MEDIAN a STEM/MARK v něm do konce října navštíví 12 tisíc domácností z více než 700 obcí a měst ČR. Domácnost za vyplnění dotazníků získá odměnu 500-1100 Kč. Výzkum je regionálně reprezentativní a vybrané domácnosti leží i v našem regionu.

„Spolupráce na tomto důležitém výzkumu si ceníme, proto domácnosti honorujeme v řádu stovek korun za hodinu strávenou dotazováním,“ říká Daniel Prokop, ředitel sociálního a politického výzkumu agentury MEDIAN. Každá náhodně vybraná domácnost dostane informativní dopis s pozvánkou k výzkumu. Následně ji navštíví tazatel, který si buď se členy domácnosti dojedná schůzku, anebo provede rovnou dotazování. Tazatelé stráví v domácnosti 1 – 2 hodiny a v osobním rozhovoru proberou s jejími dospělými členy jejich postoje, zkušenosti, současnou životní situaci i plány do budoucna.

Všechny odpovědi jsou anonymní a data z výzkumu budou zpracována hromadně. Žádný respondent se nemusí obávat zneužití osobních údajů. STEM/MARK i MEDIAN se řídí přísnými bezpečnostními pravidly. Kdyby si snad lidé nebyli jisti, zda je navštívil jeden z našich tazatelů, mohou si jeho totožnost ověřit přímo v agentuře. „Tazatelé jsou totiž vybaveni legitimací s fotografií a tazatelským číslem. Stačí tedy zavolat na kontaktní telefon a náš pracovník zjistí, zda se jedná o našeho prověřeného kolegu,“ dodává ředitel STEM/MARK.

Autor/zdroj: tisková zpráva STEM/MARK a MEDIAN