Z pohledu policistů byly letošní Velikonoce srovnatelné s těmi loňskými . . .

STŘEDNÍ ČECHY – Tak jako každý rok, tak i letošní Velikonoce monitorovali policisté z pořádkové, dopravní služby a z dálničních oddělení silnice a dálnice v kraji a dohlíželi nad bezpečností silničního provozu. Během velikonočních svátků prošlo policejními kontrolami přes 3 700 vozidel, přičemž 16 procent řidičů (603) se dopustilo přestupku v dopravě. Nejčastějším prohřeškem bylo překročení rychlosti, kterou nedodrželo přes 190 řidičů (stovka řidičů porušila rychlost mimo obec, 87 v obci).

Sto šedesát řidičů bylo sankcionováno za špatný technický stav svého vozu, čtyři desítky řidičů se před jízdou nepřipoutalo bezpečnostním pásem. A i přesto, že řidiči byli informováni o rozsáhlé dopravně bezpečnostní akci, někteří sedli za volant pod vlivem alkoholu či jiných psychoaktivních látek. Po předešlé konzumaci alkoholu řídilo 23 řidičů – při kontrole nadýchali do jedné promile, další desítka řidičů měla pozitivní test na omamné a psychotropní látky.

Ani letošní Velikonoce se neobešly bez nehod. Policisté vyjížděli k 132 událostem, jedna bohužel skončila velmi tragicky. Při havárii v Rabyni zemřel motorkář. Okolnosti nehody jsou v šetření. Při dalších nehodách se zranily 3 osoby těžce, 44 skončilo s vážným zraněním. V případě třinácti nehod měli řidiči pozitivní dechovou zkoušku na alkohol. Škody způsobené při dopravních nehodách přesáhly hranici deseti miliónů korun.

Rovněž o loňských Velikonocích řešili policisté jednu nehodu s fatálními následky, jen počet nehod byl o tři desítky nižší, celkem 101. Čtyři osoby se při nich zranily těžce, sedmnáct lehce. Devět řidičů, kteří způsobili nehody, usedli za volant po předešlé konzumaci alkoholu. Policisté zkontrolovali bezmála 4 300 řidičů a přestupky zjistili u osmi set dvaceti z nich, tedy cca 18 %. Alkohol nadýchalo 22 řidičů, u osmi vykázal orientační test pozitivitu na jinou psychoaktivní látku.

Zdroj/Ilustrační foto: Policie ČR