Vytrvalé dešťové srážky v posledních dnech zvedají také hladinu vody v potoku Mastník

SEDLČANSKO – Za poslední tři dny spadlo v okolí Sedlčan až 65 litrů vody na metr čtvereční. To se projevilo i zvýšením hladiny potoku Mastník, kde na měřícím limnigrafu ČHMÚ v Radíči nyní protéká téměř čtrnáctinásobek běžného letního průtoku. Ten před týdnem činil něco málo přes půl kubíku vody za sekundu, nyní je to 6,78 kubíků. Podobné zvýšené hladiny zaznamenaly za poslední dny také čidla sedlčanského varovného systému.

Čidlo umístěné na potoku Mastník v Kosově Hoře v neděli 21. června hlásilo podstatně zvýšenou hladinu vody blížící se k vyhlášení prvního stupně povodňové aktivity. Prvního stupně povodňové aktivy (SPA) dosáhla hladina vody v retenční nádrži v Sedlčanech už v sobotu odpoledne. Na úroveň prvního stupně SPA se krátce dostal potok Mastník i pod mostem v Nádražní ulici, kde je umístěno další čidlo městského varovného systému.

Deště v posledních dnech také zaměstnávají profesionální i dobrovolné hasiče. Od pátku tak hasiči na Sedlčansku odstraňují popadané stromy (Jesenice, Petrovice, Nechvalice, Milešov) a vyjíždějí též k odčerpávání vody za zatopených sklepů a odstraňování nebezpečných stavů (Sedlec-Prčice, Klučenice, Počepice). V sobotu odpoledne hasiči zasahovali znovu v Klučenicích, kde hrozilo přetečení hráze místního rybníku a vytopení domů pod hrází.

Ilustrační foto: pixabay.com