Upozornění: Tento příspěvek byl naposledy aktualizován před více jak jedním rokem. Proto může být jeho obsah zastaralý či nemusí vůbec odpovídat aktuálnímu stavu.
Berte to laskavě na vědomí při jeho čtení!


Tradiční svátek svatého Martina se blíží

SEDLČANY – Svátek svatého Martina (11.11.) kromě pranostiky, podle níž Martin přijíždí na bílém koni (naposledy se tak stalo v roce 2002, kdy sněžilo i v nížinách), je hlavně každoročně oslavou dobrého jídla a mladého vína. V tento den dříve totiž čeledi obvykle končila sjednaná služba, dostávala plat a hledala službu pro další rok. Na mnoha místech se kromě posvícení konaly také dobytčí a výroční trhy. Ač by se mohlo zdát, že podle zasvěcení sedlčanského kostela na Komenského náměstí sv. Martinovi se bude nejvíc slavit v samotném městě, není tomu tak. Kromě podávání Svatomartinských vín a husích pečínek a v několika místních restauracích se tu žádná oslava, natož třeba Martinský trh, nekoná.

Proč zrovna Martin a husy? Zvyk má pravděpodobně svoje kořeny v dávné legendě. Podle ní se jedná o jakýsi druh pomsty. Tradice tvrdí, že když svatý Martin kázal, rušily ho přitom svým kejháním právě husy, a proto skončily na pekáči. Další verzí je vyprávění o tom, jak se Martin ukrýval v seníku a husy jej prozradily svým vyplašeným poletováním a křikem. Tak jako tak, husí život skončil vždy stejně. Podobně je to i s pranostikou, která říká, že sv. Martin přijíždí na bílém koni. Martin jako voják jezdil v dobách svého života na bílém koni. Jelikož dříve údajně na tento den začínalo často sněžit, tak je svátek Martina spojován právě se sněhem.