Vláda vyhlásila od 27. února do 28. března nouzový stav s omezením pohybu osob

REGION – Vláda v pátek 26. února po vyhlášení nového nouzového stavu schválila sérii dalších razantních opatření, které začnou platit na tři týdny od 1. března.

Vláda především od pondělí 1. března na tři týdny zpřísní pravidla pro volný pohyb lidí. Budou muset zůstávat ve svém okresu, platit ale budou výjimky pro cesty do práce, k lékaři nebo na úřad. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele, pro cesty k lékaři či na úřady mimo okres pak čestné prohlášení nebo formulář s místem, časem a cílem cesty.

Otevřené budou od pondělí potraviny, lékárny, drogerie, optiky nebo květinářství. Ze služeb budou moci fungovat čerpací stanice, výdejny zboží objednaných z e-shopů, myčky aut bez obsluhy nebo servisy telefonů a počítačů. Výjimka zůstává trafikám, prodejnám krmiv a zahrádkářských potřeb, obchodům s domácími potřebami. Fungovat budou smět také odtahy a taxi služby.

Nákupy budou možné pouze v rámci okresu, a to v nezbytném počtu osob jedné domácnosti. Návštěvy příbuzných v okresu s bydlištěm podle nařízení vlády nebudou povolené, pokud nejde o zajištění nezbytných potřeb či nutné péče. Končí možnost v prodejnách, provozovnách a veřejné dopravě nosit dvě roušky místo respirátoru.

V prodejnách, provozovnách a ve veřejné dopravě bude nutné nosit na obličeji respirátor. V zastavěném území obce bude všude povinná minimálně chirurgická rouška, bez bez ohledu, jak budete od ostatních daleko. Výjimka platí jen případě, že je člověk sám v přírodě.

Od 1. března budou uzavřené i všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny. Výjimku budou mít jen základní školy, školky a dětské skupiny při zdravotnických zařízeních a pro děti členů záchranného integrovaného systému. Nošení chirurgických roušek nebo respirátorů bude nově povinné i na pracovištích. Výjimku budou mít jen lidé, kteří jsou v místnosti sami nebo pracují z domova.

Ilustrační foto: Facebook