Víkend má být proměnlivý, v příštím týdnu by nás neměly minout čtyři dny babího léta

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

REGION – O víkendu budou naše území přecházet jednotlivé frontální systémy. Očekávána je tak proměnlivá, spíše velká oblačnost a místy se vyskytnou přeháňky nebo občasný déšť. Teploty se o víkendu mírně zvýší na 13 až 17 °C. Počátkem příštího týdne se nad naše území bude postupně rozšiřovat tlaková výše od západu. Srážek a oblačnosti bude postupně ubývat.

Pondělí a úterý mají být podobné víkendovému počasí, ale už bez deště a také s podobnými teplotami do 17 °C. Od středy má být už skoro jasno až polojasno s denními teplotami 15 až 20 °C. Podobně, ráno s ojedinělými mlhami a odpoledními teplotami 15 až 20 °C, má být až do příští soboty. Mělo by tak, alespoň podle výhledu počasí, nastat klasické babí léto.

Pro babí léto jsou typické velké rozdíly mezi denními a nočními teplotami, časté ranní mrazíky a mlhy, po jejichž rozplynutí sluneční paprsky relativně ještě hřejí. Během babího léta lze často pozorovat volně se vznášející pavučiny drobných pavouků, které lidem v minulosti připomínaly šedé „babské“ vlasy. Odtud zřejmě pochází i název tohoto období, přestože význam není jistý.

Zdroj: ČHMÚ
Ilustrační foto: pixabay.com