Večerní rozsvícení sedlčanského vánočního stromu doprovodil tradiční adventní průvod

SEDLČANY – Po dvou létech kovidových omezení, které znemožnily pořádat před Vánoci všechny adventní jarmarky, trhy i slavnostní rozsvěcování vánočních stromů v českých obcích a městech, se konečně v roce 2022 vše vrátilo do normálních kolejí. Náměstí v mnoha městech ožila adventní pohodou plnou vánočních trhů, jarmarků a dalších vánočních akcí.

Takže slavnostní rozsvěcení vánočního stromu, které bylo součástí knihovnické akce Den pro dětskou knihu, proběhlo v sobotu 26. listopadu na sedlčanském náměstí TGM s hojnou účastí obyvatel města. Rozsvícení vánočního stromu se po setmění ujal nově zvolený starosta města Ivan Janeček, který zároveň popřál všem přítomným krásné prožití vánočních svátků a štěstí a zdraví do roku 2023.

Závěrem vyšel kolem náměstí průvod adventních postav vedený svatým Martinem a následně svatým Mikulášem. V dřívějších dobách se tyto různé tajemné postavy staly symbolikou křesťanského adventu. Z nich se dodnes dochovaly pouze obchůzky svatého Mikuláše s čertem a anděly, jenže v minulosti nebyli zdaleka sami, kdo dohlížel nad přípravou před nadcházejícími Vánocemi.

Video/foto: Václav Peterka