Větrná bouře Mortimer způsobila ve Středočeském kraji stovky výjezdů hasičů

STŘEDNÍ ČECHY – Český hydrometeorologický ústav vydal v neděli výstrahu na silný vítr s vysokým stupněm nebezpečí. Pro Středočeský kraj platila v pondělí 30. září od druhé do dvacáté hodiny.  Vítr foukal velmi silně mezi šestou a sedmou hodinou, kdy bylo na operační středisko ohlášeno 21 mimořádných událostí. Pak se intenzita postupně snižovala, po desáté hodině rychlost větru opět vzrostla, hasiči v té době už evidovali přes 65 událostí.

Ve Středočeském kraji dosáhla svého maxima mezi jedenáctou a dvanáctou hodinou, pak následoval opět pozvolný pokles. V době nejvyšší zátěže byla desetičlenná směna sloužící na operačním středisku posílena o další čtyři příslušníky. Před polednem bylo během jedné hodiny na Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje nahlášeno tolik událostí jako obvykle za celý den.

“V průběhu 18 hodin středočeští profesionální a dobrovolní hasiči vyjížděli ke 266 událostem, které přímo souvisely s neobvykle silným větrem. Nejvíce událostí, celkem 46, vzniklo v okrese Praha-východ, následovaly okresy Benešov, Příbram a Kolín s necelými 30 událostmi. Středočeští hasiči vyjížděli v několika případech také mimo kraj. K uvedeným zásahům vyjíždělo celkem 357 hasičských vozidel,” uvedl Jaroslav Gabriel z HZS Středočeského kraje.

Autor/zdroj/foto: HZS Středočeský kraj