Vedení středočeské policie bilancovalo kriminalitu a nehodovost v kraji za rok 2022

STŘEDNÍ ČECHY – V úterý 24. ledna 2023 hodnotilo vedení Krajského ředitelství policie Středočeské kraje kriminalitu a dopravní nehodovost za uplynulý rok. Na úvod ředitel krajského ředitelství brig. gen. Václav Kučera, představil priority na rok 2023. Mezi ně například patří personální stabilizace středočeské policie, IT kriminalita, rozšiřování alternativního způsobu komunikace občana s policií, problematika domácího násilí a doprava, resp. snižování počtu a následků dopravních nehod.

Aktuálně působí ve Středočeském kraji 3422 policistů. „Aktuálně bychom potřebovali o 500 policistů více.“ uvedl krajský ředitel generál Václav Kučera. „Minulý rok jsme přijali 187 policistů, 182 jich z různých důvodů odešlo, zejména do jiných krajů, nebo na jiné pozice z důvodu kariérního růstu,“ doplnil. Jednou z náborových aktivit, kterou středočeská policie realizuje již více jak pět let, je sportovně charitativní projekt „Přes bariéry s policií“.

Kriminalita ve Středočeském kraji oproti loňskému roku stoupla o 12,2 procenta. „Ačkoli se může zdát číslo vysoké, jedná se o nejnižší nárůst kriminality z celé České republiky,“ sdělil náměstek ředitele pro trestní řízení plukovník Ondřej Smotlacha. Policisté řešili na území Středočeského kraje 19775 trestných činů, což je meziroční nárůst o 2150 skutků. Nejvíce registrované kriminality je, stejně jako v roce 2021, v okrese Kladno, a to 2843 skutků, nejméně pak na okrese Rakovník celkem 715 skutků.

V oblasti kybernetické a ostatní kriminality páchané v kyberprostoru eviduje policie nárůst nejen ve Středočeském kraji, ale napříč celou republikou. V loňském roce policisté zaevidovali nárůst tohoto druhu kriminality o více jak 128 %. I tato skutečnost je jedním z důvodů, proč policie vnímá oblast kybernetické kriminality jako jednu z priorit na letošní rok. Vedení Krajského ředitelství policie Středočeské kraje nadále bilancovalo nehodovost.

V roce 2022 řešili středočeští policisté 15127 dopravních nehod, což je oproti loňskému roku o 173 nehod více. Dopravních nehodu bohužel nepřežilo 76 osob a 280 utrpělo těžká zranění. Nejčastějšími příčinami byl nesprávný způsob jízdy (7172), následovala nepřiměřená rychlost (2636) a nedání přednosti (1358). Nejvíce nehod se stalo v pátek. Nejvíce dopravních nehod se stalo na místních komunikacích (4310), na dálnicích 1.989, na silnicích I. třídy 1871 a II. třídy 3485.

Zdroj/foto: Pavel Truxa tiskový mluvčí
Ilustrační foto: pixabay.com