Upozornění: Tento příspěvek byl naposledy aktualizován před více jak jedním rokem. Proto může být jeho obsah zastaralý či nemusí vůbec odpovídat aktuálnímu stavu.
Berte to laskavě na vědomí při jeho čtení!


Ve Slapské přehradní nádrži je i nadále voda bez sinic a teplá “jako kafe”

REGION – V tomto týdnu byla hygieniky provedena kontrola vod v přírodních koupalištích Středočeského kraje pouze na lokalitách, na kterých byly v minulém týdnu zjištěny zvýšené obsahy sinic, a vody byly klasifikovány stupněm 3, tzn. zhoršená kvalita vody. Odběry tak byly zajištěny nad rámec monitorovacího kalendáře ve zkrácených termínech. V našem regionu se jedná o všechny sledované koupací oblasti přehradní nádrže Orlík v části Středočeského kraje, konkrétně letoviska Popelíky, Lavičky, Trhovky i Podskalí. Plánované odběry hygieniků v příštím týdnu ověří další vývoj.

“Odběry z tohoto týdne a jejich následné analýzy potvrdily, že obsah sinic se zvýšil, ověřené hodnoty se pohybují ještě na úrovni, podle kterých je kvalita vody nadále hodnocena stupněm 3. Koupání tedy není omezeno, pouze lidem se sníženou imunitou, případně alergikům a malým dětem či těhotným ženám však jednoznačně doporučuji, aby se po vykoupání osprchovali. Bohužel, vzhledem k přetrvávajícímu extrémně teplému a slunečnému počasí nelze rozhodně očekávat zlepšení, uvádějí v tiskové zprávě středočeští hygienici.

Spokojeni s kvalitou vody mohou být nadále rekreanti na březích Slapské přehradní nádrže. Lokality Měřín, Nová Rabyně, Nová Živohošť a Živohošť nevykazují žádné známky znečištění ani výskyt sinic. Voda tak od hygieniků dostala jedničku, je vhodná ke koupání. Na dvojce zůstává voda stále v lokalitě Županovice. Dá se tedy podle tohoto hodnocení předpokládat, že voda vhodná ke koupání je také jak na levém břehu Vltavy na Cholíně, Ždáni a Kobylníkách, tak také na opačném břehu v lokalitách Nebřich, Častoboř, Oboz, Zvírotice, Zrůbek a Roviště. Teplota vody na Slapech stoupla na 25 stupňů.