Skanzen lidových staveb zahájí sezonu 18. dubna tradiční velikonoční akcí

closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 8 měsíců a , takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

SEDLČANSKO – Skanzen vesnických staveb ve Vysokém Chlumci přichystal pro své návštěvníky v době od 18. do 21. dubna další ročník akce s názvem “Velikonoce ve skanzenu”. Ta má návštěvníkům připomenout někdejší podobu velikonočních svátků ve středním Povltaví. V bohaté nabídce se všichni příchozí seznámí s pletením pomlázek, výrobou velikonočních ozdob z kukuřičného šustí nebo ze skleněných vinutých perel, dále se zhotovováním píšťal a píšťalek, s vytvářením svíček z včelího vosku, drátováním a výrobou keramiky, vyřezáváním dřevěných plastik a figur spjatých s Velikonoci, a samozřejmě nebude chybět ani tradiční zdobení kraslic.

“Stěžejní náplní programu budou ukázky tradičních zvyků a rukodělných prací spojených s jarním obdobím a oslavou Velikonoc. Předváděné činnosti budou ve skanzenu soustředěny do roubené stodoly a sousedního obytného stavení z Mašova a dalšího historického domu z Arnoštovic i jejich okolí. Zároveň na návštěvníky čeká prohlídka funkčního roubeného vodního mlýna z Radešic,” uvádí pozvánka příbramského Hornického muzea, jehož je skanzen ve Vysokém Chlumci pobočkou.

Skanzen bude v této době otevřen denně v čase od deseti do sedmnácti hodin, přičemž ve všední dny je program určen pro školní zájezdy, o víkendu pak široké veřejnosti. Skanzen, který uchovává cenné památky venkovské architektury, které dokládají vývoj lidového domu od poloviny 17. do počátku 20. století na území Středočeské pahorkatiny a ve středním Povltaví, se nachází se pod dominantou celého regionu, hradu Vysoký Chlumec v údolí Libíňského potoku. Areál skanzenu tvoří přibližně dvě desítky obytných, hospodářských, technických a sakrálních staveb z 18. až 20. století.