V soutěži ‚My třídíme nejlépe 2020‘ skončily Sedlčany ve své kategorii na 20. místě

STŘEDNÍ ČECHY – Každý obyvatel Středočeského kraje vytřídil v loňském roce v průměru téměř 67 kilogramů papíru, skla, plastů, kovů a nápojových kartonů. To je meziroční zlepšení o více než pět kilogramů. Jak na tom byly jednotlivé obce kraje, resp. jejich třídiči, zjišťovala tradičně soutěž My třídíme nejlépe. V roce 2020 se jednalo už o její 16. ročník.

Soutěž obcí je pořádaná Středočeským krajem a Autorizovanou obalovou společností EKO-KOM, a.s. Jako vždy v soutěži automaticky měřily své třídičské síly všechny obce zapojené do systému třídění, jichž je ve středních Čechách přesně 1 138. Obce jsou v soutěži rozděleny do čtyř skupin podle počtu obyvatel. V kategorii nejmenších obcí do 500 obyvatel, zvítězilo Třebsko.

V kategorie obcí do 1 999 obyvatel si první místo znovu odnesla obec Sýkořice a v kategorii do deseti tisíc obyvatel obhájil loňské prvenství Nový Knín. Sedlčany v této kategorii skončily na 20. místě. V kategorii na deset tisíc obyvatel zvítězilo město Beroun. Všechny oceněné obce obdržely od EKO-KOMu skleněnou plaketu a Středočeský kraj věnoval nejlépe třídícím obcím finanční odměnu.

Hlavním kritériem v soutěži je množství vytříděného plastu, papíru, skla a kovů v kilogramech připadající na jednoho obyvatele. Plusové body pak soutěžící získávají za oddělený sběr čirého a směsného skla, za sběr nápojových kartonů a za tzv. hustotu sběrné sítě (kolik obyvatel obce či města může využívat jedno průměrné veřejně přístupné sběrné hnízdo).

Zdroj: Středočeský kraj
Ilustrační foto: wikipedia.commons