V Sedlčanech a blízkém okolí dva týdny nepršelo. Přinese Medard změnu?

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

SEDLČANSKO – Sucho pokračuje, v Sedlčanech a v nejbližším okolí pršelo naposledy 24. května. Nic na tom nezmění ani svátek Medarda, který každoročně připadá na 8. června. Svatý Medard je další světec, který po třech ledových mužích má patronát nad počasím. Vždyť k němu se také váže jedna z nejznámějších pranostik: „Medardova kápě čtyřicet dní kape“. Podle nejnovější zveřejněné předpovědi meteorologů je jisté, že v nejbližších dnech se ale vlahého letního a vytrvalejšího deště nedočkáme. Zato nás však mohou potrápit místní bouřky, případně přívalové srážky a dokonce někde i kroupy.

Mnohem častěji než deštěm, se Medard projevuje mírným ochlazením, které u nás nastává právě koncem první červnové dekády s přílivem vlhkého oceánského vzduchu. Ani to však letos nehrozí, naopak: „Kolem mělké brázdy nižšího tlaku vzduchu nad západní a střední Evropou k nám bude proudit teplý vzduch od jihu,“ zní předpověď. Pro střední Čechy to v pátek znamená při polojasné obloze nejvyšší teploty 28 až 31 °C s místními bouřkami. Téměř shodně vypadá předpověď na sobotu, neděli i pondělí. Horko bude i v noci, nejnižší teploty se mají pohybovat mezi 19 až 15 °C. Mírné ochlazení (až o 10 stupňů Celsia) snad přijde v následujících dnech příštího týdne.

Pokud se týká přímo svatého Medarda, tak podle legendy legendy zastihla mladého Medarda venku bouře. Vzápětí se však na něho snesl velký orel, který ho pod svými roztaženými křídly skryl před deštěm. Svatý Medard bývá zobrazován s úsměvem na rtech a i proto je považován za patrona proti bolestem zubů. Vedle toho je ještě patronem sedláků, pastýřů, vinařů, sládků a meteorologie. Lidé se k němu také modlili za suché počasí při senoseči, za úrodu polí a vinic, také proti horečce a choromyslnosti. V Česku je jméno Medard na vymření, má ho před svým příjmením jen 36 lidí.