V řadě obcí drží o víkendu posvícení s tradiční drůbeží pečínkou k obědu

closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 1 roku, 7 měsíců a 16 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

REGION – Havelské posvícení… Ono se mu tedy původně říkávalo císařské, protože jej nařídil držet pokrokový císař Josef II. Nelíbilo se mu totiž v dobách jeho panování (1780-90), že v každé vesnici se hoduje a slaví posvícení v jinou dobu. Takže ustanovil jednotné posvícení v neděli po svatém Havlu, tedy po 16. říjnu. Což v letošním roce vychází na 21. října. Jenže císař pán zapomněl, že Češi jsou paličáci a národ, který dokáže každé nařízení splnit a zároveň i obejít – což nakonec platí doposud.

Češi si tak svá posvícení slavili dál a navíc jednotně a poctivě slavili také posvícení císařské. Obcemi na Sedlčansku, které drží v neděli Havelské posvícení, jsou Dublovice, Chlum, Kňovice, Krásná Hora nad Vltavou, Křepenice, Milešov, Nalžovice a Počepice. V řadě domácností v těchto obcích se tak na mnoha stolech objeví k nedělnímu obědu pečená husa nebo alespoň domácí vykrmená kachna