V pondělí 16. listopadu dojde ve středních Čechách ke zvolení nové hejtmanky

STŘEDOČESKÝ KRAJ – V pondělí zvolí krajské zastupitelstvo Petru Peckovou novou hejtmankou Středočeského kraje. Petra Pecková (STAN) v křesle hejtmanky nahradí Jaroslavu Pokornou Jermanovou, jejíž hnutí ANO u voleb zcela propadlo a skončí jako jediné v opozici. Zasedání nově zvoleného zastupitelstva začíná dnes v 10 hodin, vlády nad krajem se ujme velká koalice zahrnující STAN, ODS, Piráty a Spojence pro Středočeský kraj (což je koalice TOP 09, Hlasu a Zelených).

Z dosavadního vedení kraje se nikdo z řad ČSSD a ani spojeneckých komunistů do zastupitelstva nedostal. Nováčkem ve středočeském zastupitelstvu jsou Piráti. Nová koalice se bude opírat o 50 z celkového počtu 65 hlasů v zastupitelstvu. STAN mají 18 křesel, druhá ODS 16, Piráti 12 a koalice Spojenci pro Středočeský kraj (TOP 09, Hlas a Zelení) mají čtyři zastupitele. Hnutí ANO, jež ve středních Čechách dosud vládlo, získalo ve volbách 15 mandátů a zůstala na něj opoziční role.

Náměstkemk hejtmanky a zároveň i radním pro oblast silniční dopravy má být Martin Kupka (ODS). Vedle volby hejtmanky a radních mají zastupitelé na svém pondělním programu i další procesní záležitosti. Mimo jiné má dojít na schvalování jednacího řádu, ustavení výborů zastupitelstva a volbu jejich předsedů, místopředsedů i členů. Zvolena má být také nová sestava členů Výboru Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy.

Zdroj/ilustrační foto: Středočeský kraj