Upozornění: Tento příspěvek byl naposledy aktualizován před více jak jedním rokem. Proto může být jeho obsah zastaralý či nemusí vůbec odpovídat aktuálnímu stavu.
Berte to laskavě na vědomí při jeho čtení!


V Pilském rybníku ubylo sinic ale výrazně přibylo chlorofylu, voda zůstává na trojce

REGION – Kontrola středočeských hygieniků na jakost vody ke koupání se v 34. týdnu zaměřila na lokality, které byly na základě posledních výsledků z 12. 08. 2019 hodnoceny stupněm 3. Jednalo se o jezero Ostrá na Nymbursku, Písník Bakov nad Jizerou na Mladoboleslavsku, Nový rybník v Příbrami a Pilský rybník u městečka Sedlec-Prčice. Vesměs se jedná o celkem mělké nádrže.

“V rybníku Pilský došlo oproti poslednímu rozboru k poklesu množství sinic a naopak k výraznému nárůstu chlorofylu a tím i ke snížení průhlednosti vody,” uvádí zpráva středočeských hygieniků. Přesto na stupnici kvality vody je Pilský rybník hygieniky nadále hodnocen stupněm 3. V ostatních sledovaných lokalitách je kvalita hodnocených vod většinou na stupni 1. Mírně zhoršenou kvalitu vody hodnocenou stupněm 2 má koupaliště Kymevo Hrachov.

U koupaliště Hrachov stupeň 2 znamená jen zhoršené smyslově postižitelné vlastnosti vody bez dalších omezení. U koupaliště Pilský rybník je zhoršená jakost vody nevhodná ke koupání pro vnímavé jedince. Pro zdravého člověka koupání v této vodní nádrži za současného stavu neznamená žádné zdravotní problémy. Rizikové skupině osob, zahrnující např. malé děti, těhotné ženy, či vnímavější jedince, se doporučuje po koupání osprchovat.

Autor/zdroj: Krajská hygienická stanice
Středočeského kraje