Upozornění: Tento příspěvek byl naposledy aktualizován před více jak jedním rokem. Proto může být jeho obsah zastaralý či nemusí vůbec odpovídat aktuálnímu stavu.
Berte to laskavě na vědomí při jeho čtení!


V některých rekreačních oblastech již hygienici nedoporučují koupání

REGION – Začátkem tohoto týdne hygienici provedli opakovanou kontrolu vod v přírodních koupalištích a koupacích oblastech Středočeského kraje. Kontrola byla zaměřena na lokality, u kterých byly v předchozím týdnu zjištěny zvýšené obsahy sinic klasifikované stupněm „3“ – zhoršená kvalita vody a „4“ – voda nevhodná ke koupání. Kontroly hygienici provedli v koupacích oblastech na vodní nádrži Orlík v části Středočeského kraje okresu Příbram konkrétně v oblasti Popelíky, Lavičky, Trhovky a Podskalí.

V těchto koupacích oblastech není koupání omezeno, nicméně lidem se sníženou imunitou, případně alergikům a malým dětem či těhotným ženám se doporučuje, aby se po vykoupání vždy osprchovali. Provedenými rozbory vody byla potvrzena trvající zhoršená kvalita vody v lokalitách Popelíky, Lavičky, Trhovky. Oproti minulému týdnu došlo ke zhoršení kvality vody v koupací oblasti Podskalí na vodní nádrži Orlík, ve které byl zjištěn další nárůst sinic a chlorofylu. Voda byla hodnocena již stupněm „4“ – voda nevhodná ke koupání.

Vzhledem k předpovědi počasí s nadále trvajícími vysokými teplotami i nad 30°C se situace v koupacích oblastech může průběžně zhoršovat. Hygienici prot doporučují věnovat zvýšenou pozornost kvalitě vody na všech koupalištích. V případě zvýšené koncentraci fytoplanktonu na hladině, která již vytváří souvislý povlak – vodní květ se v takovém případě koupání nedoporučuje. Voda označená “4” neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele již představuje možné zdravotní riziko, koupání nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy a osoby trpící alergií nebo oslabené imunitním systémem.