V muzeu jsou k vidění historické hračky

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

SEDLČANY – Městské muzeum nabízí až téměř do konce září výstavu s názvem Historické hračky a stolní hry. Pohodová letní expozice ze sbírky Aleny a Františka Pleslových z Rychnova nad Kněžnou nadchne srdce malých i velkých návštěvníků. Zahrnuje hračky od konce 19. století až do druhé poloviny 20. století. Součástí expozice je také malá dětská herna, kde si děti mohou pohrát s poněkud novějšími hračkami. Zahájení výstavy předcházelo hudební vystoupení žáků sedlčanské Základní umělecké školy.

hracky-vernisaz_foto-havel„Hračka, která byla po dlouhá desetiletí z historického hlediska zcela opomíjena, zažívá v poslední době návrat na výsluní. Kvality výroby, funkčnost a estetické zpracování jsou hodnoty, jenž obdivujeme. Kromě toho jsou hračky z let minulých také vzpomínkou na bezstarostné období našeho mládí,“ uvedl v úvodu vernisáže ředitel sedlčanského muzea David Hroch. Podle jeho slov probíhá současně několik výstava hraček ze sbírky Aleny a Františka Pleslových, hračky vystavené v Sedlčanech pocházejí z jejich bohatého depozitáře. Alena Pleslová buduje svou sbírku už více než pětatřicet let. Jejím základem byly nejdříve panenky, z nichž nejstarší pochází z roku 1897.

hracky-panenky_foto-havel

Na výstavě jsou k vidění malé i velké pokojíčky s nábytkem, postýlky, kočárky, nádobíčko, oblečky a další podobné nezbytnosti, které patří k holčičím hrám. Steně tak si návštěvníci výstavy mohou prohlédnout sbírku plyšových medvědů, důmyslná vozítka či autíčka pro kluky, leporela a stavebnice. Nechybí ani na tehdejší dobu běžná hračka – dřevěný houpací koník, kterého si dříve užívalo snad každé malé dítě. Na první pohled by se zdálo, že původní panenky nepodléhaly době, ve které vznikly. Proto vystaveným unikátem je panenka, která vznikla po komunistickém převratu po roce 1948. Její obličej se má podobat Martě Gottwaldové, manželce tehdejšího prezidenta.