V hodnocení kvality života v městech ČR se Sedlčany v roce 2023 posunuly na 102. místo

SEDLČANY – Šestý ročník Indexu kvality života sestavovaného projektem Obce v datech a konzultační společností Deloitte přiřkl vítězství stejně jako vloni Říčanům, město Sedlčany obsadilo 102. místo v republice a 13. místo ve Středočeském kraji. V porovnání se stejným hodnocením v roce 2022 to znamená pro Sedlčany zlepšení o 13 míst. Hodnoceno bylo v roce 2023 celkem 206 měst s rozšířenou pravomocí. Kvalita života se v Sedlčanech pohybovala lehce pod průměrem (4,2) na stupnici 0 až 10.

Nejlépe byly Sedlčany hodnoceny v kategorii Materiální zabezpečení a vzdělání (43. místo v ČR a 5. ve středních Čechách). Přičemž tato kategorie zahrnuje indexy z oblastí zaměstnanosti, ekonomické úrovně a vzdělání. Nejhůře (156. místo v ČR) pak byly Sedlčany hodnoceny v kategorii Vztahy a služby. Tato kategorie zahrnuje indexy z oblastí dostupnosti služeb, dopravy, bezpečnosti, aktivity a pohybu občanů. A konečně v kategorii Zdraví a životní prostředí skončily Sedlčany na 105. místě.

Kategorie Zdraví a životní prostředí zahrnuje indexy z oblastí dostupnosti zdravotní péče, zdravotního stav obyvatelstva a životní prostředí. Paradoxně max. počet bodů a 1. místo jak v kraji, tak i v celé ČR dostaly Sedlčany stejně jako vloni v indexu hodnocení dojezdu do nejbližší nemocnice… Z okolních měst s rozšířenou pravomocí byla v ČR nejlépe hodnocena města Milevsko (39. místo) a Benešov (44. místo v ČR), hůře jak Sedlčany pak Dobříš (106. místo), Votice (143. místo) a nejhůře Příbram (146. místo).

Zdroj: Obce v datech
Ilustrační foto: Ladislav Havel