Přichází týden masopustních průvodů, ten první se koná na Tučný čtvrtek v Příčovech

SEDLČANSKO – Letošní, jen pět týdnů trvající masopustní veselí se pomalu blíží k závěru a už příští týden vyvrcholí 13. února masopustním úterým. Již tento čtvrtek, 8. února, se tak můžeme těšit na tradiční Tučný čtvrtek v Příčovech, který včetně maškarního průvodu obcí, bývá každoročně jednou z velkých masopustních akcí v regionu. Oslava Tučného čtvrtku bývá vyhlášenou událostí, kterou domácí ochotně dodržují a přespolní rádi navštěvují.

V dalších obcích Sedlčanska startují maškarní masopustní průvody většinou v sobotu 10. února. Je tomu tak každoročně například v obci Svatý Jan, kde letos se rej masek pestrých a roztodivných, v režii dramatického kroužku Drakr, uskuteční v Drážkově. Další sobotní maškarní průvod vyjde z parku gen. Mareše v Kosově Hoře, kde mají masky sraz. Obejde velkou část obce a tradičně zakončí svou dlouhou cestu masopustní veselicí na kosohorském náměstí.

Podobně tomu už bylo 3. února v Chramostech a bude v pátek 9. února ve Vrchoticích. Na tradičně největší a nejmohutnější masopustní průvod však musíme vyrazit v sobotu za hranice regionu, do nedalekého Milevska. Letošní 162. ročník Milevských maškar se uskuteční v sobotu 10. února. Sobotní program zahájí na náměstí E. Beneše dopolední tradiční jarmark a vepřové hody. Zahrají mimo jiné milevská kapela Kovačka a švýcarský masopustní orchestr.

Vše pak zakončí sedlčanské Masopustní úterý 13. února, které se ve městě už tradičně ponese v duchu maškarního průvodu a následné divadelní zabijačky. Odpolední průvod každoročně startuje od ZUŠ a pokračuje ulicí Na Potůčku, odkud se za ryčných zvuků dechových i jiných hudebních nástrojů vydá na náměstí TGM. Cestou navštíví místní obchodníky a postupně naplní darovanými dobrotami látkového pašíka, k jehož rozpárání dojde, jakož i k dalšímu programu, na sedlčanském náměstí.

Ilustrační foto: Ladislav Havel
Video: Václav Peterka