U sedlčanských supermarketů se fronty ve středu dopoledne žádné netvořily

SEDLČANY – Obchody, které vláda kvůli koronavirovým opatřením ponechala otevřené, tedy potraviny, drogerie, lékárny, trafiky, železářství, květinářství či prodejny potřeb pro zvířata, jsou ode dneška povinny limitovat počty zákazníků. Konkrétně se jedná o 15 metrů čtverečních prodejní plochy na jednu osobu. Proto nás zajímalo jak to v praxi bude vypadat ve středu 18. listopadu v dopoledních hodinách u sedlčanských supermarketů a zda se tu nebudou tvořit fronty.

Naši cestu s fotoaparátem v ruce jsme zahájili u supermarketu Penny Market. Tady bylo na parkovišti odhadem tak třicet aut, menší část nakupujících přicházela pěšky z města, fronta se žádná netvořila. Na první pohled bylo jasné, že tento řetězec to vyřešil snížením množství nákupních vozíku. V zastřešeném prostoru u prodejny bylo přesně patnáct volných vozíků, počet nakupujících v prodejně jsme nezjišťovaly. Každopádně prodej probíhal plynule tak jako každý běžný den.

Další zastávkou byl supermarket řetězce Lidl. Automobilů tu stálo o dost víc jak u Penny, lidi bez jakýchkoliv omezení vcházeli do obchodu. Tři dlouhé řady nákupních vozíků signalizovaly, že tento řetězec zvolil jiný způsob omezení v prodejně. Jaký se nám bohužel nepodařilo zjistit, pouze nás zaujala velká obrazovka nad vstupními dveřmi do prodejny a nápis, že prostor je monitorován. Obrazovka byla tmavá, takže jsme jen mohli hádat, že zde může v budoucnu svítit informace o počtu lidí v obchodě.

Hned přes ulici je supermarket řetězce Billa. Tady prodej také probíhal plynule a bez fronty. Na velkém a prostorném parkovišti jsme napočítali na čtyřicítku vozidel, lidé též chodili na nákup po chodníku pěšky. U tohoto řetězce je těžké uhádnout celkový počet nákupních vozíků, protože i běžně jich je tu tak polovina kapacity boxů. V našem případě jsem jich napočítali ve dvou řadách necelé tři desítky. Počet nakupujících lidí v prodejně jsme odhadli na tak šest desítek.

  Osob s pozitivním testem na Sedlčansku v uplynulém týdnu podstatně ubylo

Abychom zakončili naši středeční cestu po neexistujících frontách v prodejnách, které mohou podle vládních opatření fungovat, zavítali jsme i do centra města a okolních ulic. Na jedinou frontu, na kterou jsme narazili, byl fronta asi deseti lidí u lékárny v ulici 28. října. Tady však málokdy, kvůli nízké kapacitě výdejních lékárenských pultů, na frontu nenarazíte. Zato v jedné malé prodejně jsem objevili oznámení, které jasně říkalo, kolik nakupujících (na setiny) může v obchodě maximálně být.

Autor/foto: Ladislav Havel