Tradiční velikonoční splutí potoku Mastník se letos kvůli opatřením vlády neuskuteční

SEDLČANY – Velikonoční splutí Mastníku se za uplynulých 31 let stalo pro vodáky jedinečnou příležitostí splout si jednou za rok tento, jinak nesplavný, vodní tok. Letošní 32. ročník byl už dlouho dopředu naplánován na 12. dubna, ale z důvodu epidemie koronaviru po celém území ČR musel být zrušen. Stejně tak byly zrušeny, případně odloženy, i jiné dubnové tradiční vodácké akce.

Tradice splouvání potoku Mastník se začala psát v roce 1988, kdy parta skalních vodáků se rozhodla Mastník splout. A to pouze za stavu hladiny vody, kterou přineslo jarní tání. Následně se z původně recesistické akce skupinky vodáků stala velikonoční tradice. Splutí Mastníku startuje vždy u jezu pod mostem v Sedlčanech, cíl je po deseti kilometrech plavby u zámku Radíč.

V prvních ročnících splutí Mastníku měli vodáci možnost plout i dále za Radíč a přitom se pohledem kochat patrně na nejkrásnější partije potoku Mastník. Ten v těchto místech tvoří výrazný zákrut na jehož ostrohu nad ním leží zřícenina hradu Kozí hřbet ze 14. století. Posléze, na začátku asi čtyři kilometry dlouhého úzkého zálivu, se potok Mastník mísí už s vodami řeky Vltavy.

No, co se dá letos dělat… Tak si alespoň připomeňme to loňské: