Topná sezóna začala. Záchranáři varují před otravami oxidem uhelnatým

REGION – Nástup podzimních plískanic, pokles teplot a první mrazíky si lidé většinou zpříjemní posezením v příjemné atmosféře vyhřáté místnosti. Není divu. Praskání ohně v krbu dokáže vykouzlit atmosféru takřka vánoční. Bohužel, podle zkušeností záchranářů s sebou zahájení topné sezóny přináší také výrazná negativa v podobě rizika intoxikací oxidem uhelnatým. Každý rok tak záchranáři zaznamenají několik případů, z nichž jsou některé otravy skutečně vážné.

Oxid uhelnatý je bezbarvý neviditelný plyn bez zápachu a je přítomen prakticky u každého hoření. Má na svědomí více úmrtí než všechny ostatní intoxikace dohromady. Příznaky otravy jsou nespecifické a dají se snadno zaměnit například s chřipkou nebo obyčejnou únavou (nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, slabost). Při závažnějším stupni přistupují neurologické příznaky (například dvojité vidění, porucha řeči… ) a dochází k poruše vědomí různého stupně až ke smrti.

Pokud je první pomoc poskytnuta včas, je léčitelná bez následků pro postiženého pacienta. Nejlepším léčebným opatřením je ale prevence. Zabránit vzniku nebezpečného plynu lze například důslednou péčí o čistotu a funkčnost komínů. Pro preventivní případy a zamezení otravy se používají i hlásiče oxidu uhelnatého. Hlásič dokáže včas rozpoznat přítomnost oxidu uhelnatého a vyhlásit tak akustický poplach pro varování osob v jeho blízkosti.

Autor/zdroj: Petra Effenbergerová
ZZS Středočeského kraje