Teploty pravidelně překračují tropickou třicítku způsobily další zhoršení vody

REGION – ​V tomto týdnu hygienici provedli další kolo kontrol kvality vod v přírodních koupalištích a koupacích oblastech, které prověřilo kvalitu vody na všech významných sledovaných lokalitách. Poslední rozbory potvrdily zhoršenou kvalitu vody na všech lokalitách ve Středočeské části přehradní nádrže Orlík. Obsah sinic se oproti minulému týdnu opět zvýšil a kvalita vody je v současné době hodnocena ve všech letoviscích na Orlíku stupněm 3.

Lepší situace je v koupacích oblastech na březích vodního díla Slapy, kde stupněm 3 je ohodnocena kvalita vody pouze na profilu Županovice. Ostatní lokality na Slapské nádrži (Měřín, Nová Živohošt a Rabyně) mají pouze mírně zhoršenou kvalitu vody, způsobenou zvýšeným množstvím chlorofylu. Jsou tak hodnoceny stupněm 2, na profilu Ždáň, který se nachází nejblíže přehradní nádrži, je voda stále na dobré úrovni a je hodnocena stupněm 1.

“Pro návštěvníky lokalit, hodnocených stupněm 3, to sice neznamená žádné omezení v koupacích aktivitách, nicméně lidem se sníženou imunitou, případně alergikům, malým dětem či těhotným ženám však jednoznačně doporučujeme, aby se po vykoupání vždy osprchovali. Vzhledem k předpovědi počasí doporučujeme návštěvníkům všech přírodních koupališť, sledovaných i nesledovaných, věnovat zvýšenou pozornost kvalitě vody,” uvedli ve zprávě středočeští hygienici.