Teplota vody zatím ke koupání neláká ani ty otužilejší, jinak kvalita vody je stále výborná

REGION – Začátkem tohoto týdne provedli hygienici již třetí plánovanou kontrola koupališť ve volné přírodě, spojenou s odběrem vzorků koupacích vod na jednotlivých sledovaných lokalitách. Kontrola se skládala z vizuálního posouzení vody přímo na vlastní lokalitě a následně byl odbornými pracovníky akreditované laboratoře odebrán vzorek. Některé ukazatele, jako např. teplota vody i vzduchu, průhlednost se zjišťují přímo na místě, ostatní ukazatele v laboratoři.

“Chladnější a poměrně deštivé počasí v tomto ročním období se vymyká minulým sezónám, nicméně má na příznivý vliv na vývoj kvality vod. V chladnější vodě nedochází k masívnímu rozvoji fytoplanktonu, a tak např. na lokalitách Orlické a Slapské přehradní nádrže registrujeme průhlednost překračující 3,5 m. Na druhou stranu teplota vody většinu populace ke koupání asi neláká,” informují středočeští hygienici.

Vzhledem k ne zcela optimálnímu stavu počasí, řada provozovatelů malých přírodních koupališť, dosud sezónu nezahájila. Týká například koupaliště v Březnici, Pilského rybníku u Sedlce-Prčice a řady dalších. “Věřme, že začátek prázdnin a s ním i období letní dovolené bude provázeno i výbornými podmínkami k provozování vodních radovánek, které přispějí k pohodě, která by měla toto období panovat,” dodávají závěrem hygienici.

Zdroj: Středočeská krajská hygienická stanice
ilustrační foto: pixabay.com