Takto chladný květen zaznamenali u nás meteorologové naposledy v roce 1991

closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 1 roku, 15 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

REGION – Současné počasí s teplotami kolem deseti stupňů odpovídá podle dlouhodobých údajů meteorologů průměrným teplotám začátku března. Od 29. dubna se teploty soustavně pohybují pod průměrem a v některých dnech i dost výrazně, dokonce až 8 °C pod normálem. To nakonec ukazují i grafy z jednotlivých stanic na Sedlčansku. Například údolní stanice ČHMÚ v Rudolci naměřila v prvních dvou květnových týdnech sedm ranních teplot, které spadly pod bod mrazu.

Naposledy v úterý 14. května, kdy stanice ráno hlásila mínus 1,9 °C. Stejný počet studených rán (pod +5 °C) naměřila také mnohem výše položená amatérská stanice Svatý Jan. Prakticky od začátku dubna se stále obnovuje příliv chladného vzduchu od severu doprovázený deštěm a nepříjemným větrem. Historické záznamy ukazují, že takhle chladné období první poloviny května se v Česku objevilo naposledy před osmadvaceti roky, tedy v roce 1991.

“V tomto století byl zatím nejchladnější rok 2017, ale letošek je ještě podstatně studenější. Chladněji, ale jen opravdu o málo, bylo v roce 1991. Tehdy byl ovšem studený úplně celý květen, včetně jeho druhé poloviny. Letos by mělo v příští dnech dojít už k oteplení. Studená středa a čtvrtek ale ještě zvýrazňují studenost první poloviny května, která by nakonec mohla s tou z roku 1991 uhrát i teplotní remízu,” uvádí na svých stránkách Meteocentrum. Nejkontrastněji působí srovnání letošního pátého měsíce s květnem v minulém roce.

“Po celou první polovinu měsíce se loni denní teploty pohybovaly mezi 20 a 25 °C, v teplejších oblastech šplhaly kolem 9.-14. května až na 27 °C! Podobně teplý byl květen 2012, ale počasí bylo rozkolísanější. 11. května 2012 bylo na mnoha místech naměřeno už i tropických 30 °C! Tehdy pak přišlo prudké ochlazení a už 13. května byla maxima jen kolem 10 °C. Letošní studená vlna v květnu není nějak extrémní sílou ochlazení, ale že trvá už více než dva týdny, to je poměrně neobvyklé,” dodává Meteocentrum.

Autor/zdroj: meteocentrum.cz