Svou roli při kapitulaci vojsk SS sehrál také původní most v Kamýku nad Vltavou

8. května se v České republice, ale i ve Francii, Norsku, Slovensku, Polsku a zemích Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, slaví Den vítězství. V tento významný den byla podepsána úplná a bezpodmínečná kapitulace Německa, a proto se 8. květen považuje za konec druhé světové války. Z pohledu historických pramenů kapitulace vstoupila v platnost 8. května asi hodinu před půlnocí středoevropského času.

Z pohledu moskevského času to však bylo díky časového posunu až v první hodině 9. května a proto v Rusku se slaví Den vítězství o den později než u nás. Podobná situace platila i pro tehdy zabrané území výcvikového prostoru vojsk SS na Sedlčansku. Velkou roli v tomto případě sehrál most v Kamýku nad Vltavou. Právě tady došlo 9. května 1945 k podepsání podmínek kapitulace velitele SS-výcvikového prostoru na Sedlčansku a Benešovsku do rukou amerického plukovníka Creightona W. Abramse.

Na původním mostě (současný pochází z roku 1999) pak došlo v půl desáté dopoledne k symbolickému převzetí vojsk SS vojáky US Army. Poslední transporty německé armády projížděly přes kamýcký most postupně až do 11. května, hned za nimi dorazila do Kamýku nad Vltavou Rudá armáda. V roce 2011 si tuto historickou událost připomněl Klub vojenské historie Příbram, který tu sehrál 6. května „Bitvu o kamýcký most“, i když ukázka však nebyla historickou rekonstrukcí.

Ilustrační foto: Ladislav Havel