Svatá Anna zatím chladná rána nepřinese, zato přinese poutě do Osečan a Přestavlk

REGION – Nedělní svátek svaté Anny (26. 7.) nám připomíná fakt, že lepší část léta je pomalu za námi. Nejznámější patronkou v tomto letním čase je právě svatá Anna. Její rčení “Svatá Anna – chladna z rána” je leckomu známo. Sami meteorologové tvrdí, že tato pranostika opravdu často platí. Většinou je to způsobeno zejména zvětšující se vlhkostí vzduchu v noci a tvořením prvních ranních mlh.

To nakonec potvrzuje i další pranostika, která se vztahuje k svátku svatého Ignáce (31. 7.): “Od svatýho Ignáca léto se obracá.” Přesto to vypadá, že následující týden studená rána zatím nepřinese. Noční teploty se mají pohybovat kolem 14 °C, denní lehce nad 25 °C, ale ve výjimečných dnech mohou na krátkou jít klidně i nad 30 °C. Srážek bude do konce měsíce relativně málo.

Svatá Anna společně se svatým Jáchymem byli údajní rodiče Panny Marie. Na Svátek svaté Anny drží poutě na Sedlčansku obec Osečany a obec Přestavlky u Sedlce Prčice. V Osečanech si místní přichystali na nedělní odpoledne tradiční pouťové posezení s kapelou Voriginal, stejně tak i Přestavlky nabídnou o pouti kromě houpaček a kolotočů pestrý doprovodný program.