Středočeský kraj se nyní zapojil do projektu I.C.E. karta – Seniorská obálka

closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 7 měsíců a 19 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

STŘEDNÍ ČECHY – Středočeský kraj se připojil k projektu Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) I.C.E. karta, jinak také Seniorské obálky. Ta usnadní práci záchranářů při řešení tísňové situace v případě ohrožení zdraví nebo života seniorů. Formulář I.C.E. karty, která je součástí Seniorské obálky, je nyní k dispozici ke stažení na webových stránkách Středočeského kraje.

„Projekt spočívá ve výrobě a distribuci kompletu, který se skládá z formuláře I.C.E karty a průhledné plastové obálky s klipsem, do níž se karta uloží,“ uvedl radní pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví Středočeského kraje JUDr. Robert Bezděk. Na standardizovaném formuláři jsou podle něj uvedeny důležité informace pro efektivní zásah všech složek Integrovaného záchranného systému.

„V první fázi jsme nechali vyrobit 4500 kusů takových kompletů, které budeme poměrným dílem distribuovat mezi jednotlivé obce s rozšířenou působností, Záchrannou zdravotnickou službu Středočeského kraje i kontaktní místa pro seniory a osoby se zdravotním postižením, tedy takzvané POSEZy,“ doplnila krajská radní pro oblast sociálních věcí Aneta Heřmanová.

„K tomu, aby měl senior vyplněný formulář v domácnosti k dispozici, samozřejmě nepotřebuje celý komplet, ale stačí samotný formulář. Ten si může každý stáhnout na webových stránkách Středočeského kraje a dalších partnerů projektu, a pak vytisknout,“ upřesňuje dále Aneta Heřmanová. Projekt je přitom koncipován tak, že se do něj mohou zapojit samostatně i jednotlivá města a obce.

Podle jednotné metodiky by měla být Seniorská obálka umístěna vždy na vnitřní strany vstupních dveří do nemovitosti nebo na lednici v domácnosti. Uživatel na formuláři uvádí své identifikační údaje a další důležité informace, které jsou potřebné pro rychlé poskytnutí první pomoci. Jde například o alergie, nemoci, akutní medikaci, kontakt na ošetřujícího lékaře nebo na blízké osoby.

Autor/zdroj/foto: Středočeský kraj