Středočeský kraj je na očkování připraven. Má i rozfázovanou očkovací strategii

STŘEDNÍ ČECHY – Středočeský kraj má již připravenou vlastní očkovací strategii, která mu napomůže co nejrychleji zajistit proočkování jak zdravotnického personálu, tak i obyvatel kraje. Očkovací manuál kraj vypracoval v souladu se státní strategií tak, abychom zajistili proočkování potřebných skupin zdravotníků a následně i obyvatel kraje co nejrychleji.

“Cílem je usnadnit obyvatelům kraje cestu za vakcínou, a tím i urychlit návrat do normálního života,” říká hejtmanka Petra Pecková. Středočeská očkovací strategie je postavena celkem na čtyřech fázích. Přípravná fáze značené IA (leden-únor) zajistí očkování nejrizikovějších skupin – seniorů nad 80 let, zdravotníků a osob zajišťujících péči u vybraných poskytovatelů sociálních služeb.

Fáze s označením IB (únor-červen) zajistí očkování prioritních skupin obyvatelstva, tedy věkové skupiny nad 65 let, lidí s rizikovými onemocněními a osob zajišťujících kritickou infrastrukturu státu a fáze II (červenec 2021–2022) zajistí očkování dalších širokých skupin obyvatelstva. V kraji podle dostupných statistických dat přitom žije přes 1,1 milionu obyvatel ve věku nad 16 let.

Pro zajištění očkování obyvatel kraje od března 2021 je už také připraven seznam velkokapacitních míst, která budou rozložena ve všech okresech středočeského regionu, a každé z nich by mělo zvládnout 500 až 600 očkovaných v jednom dni. Konkrétně na seznamu měst jsou v tuto chvíli Říčany, Benešov, Kolín, Mladá Boleslav, Beroun, Kladno, Kutná Hora, Mělník, Příbram, Rakovník, Nymburk.

O postupu očkování v rámci středních Čech informuje vedení kraje také starosty měst a obcí a zároveň je prosí o součinnost s pomocí registrace občanů nad 80 let. „Seniorům mohou pomoci nejen rodinní příslušníci, ale mohli by to být i pracovníci pečovatelských služeb, informačních center anebo pracovníci obcí a měst, kteří jsou v současné době na home office,“ dodává středočeská hejtmanka.