Státní smutek by nijak výrazně neměl běžný život lidí v sobotu 12. října omezit

closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 7 měsíců a 20 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

REGION – Česká vláda vyhlásila na sobotu 12. října den státního smutku k uctění památky zesnulého Karla Gotta. Státní smutek byl u nás naposledy vyhlášen ve dnech 21. až 23. prosince 2011 po smrti někdejšího českého prezidenta Václava Havla. Tehdy nebyl v Sedlčanech 21. prosince ani zrušen pravidelný středeční trh na náměstí, stejně tak se tamtéž konal o den později podvečerní zpěv koled u vánočního stromu. Jakou podobu bude tedy mít státní smutek za Karla Gotta v sobotu 12. října?

Každopádně, stejně jako v roce 2011, budou na veřejných budovách vlát vlajky na půl žerdi. Tak to stanovuje Zákon č. 352/2001 Sb. o užívání státní symbolů. Přesnou podobu státního smutku ale zákon dále nestanovuje. V minulosti bývaly o státním smutku zrušeny například divadelní představení, zábavy nebo sportovní utkání. O zrušení nebo naopak nezrušení kulturních či sportovních akcí nerozhoduje stát, ale rozhodují dle vlastního uvážení pořadatelé akce.

Vlajková výzdoba začíná zpravidla v 16 hodin předcházejícího dne a končí v 8 hodin dne následujícího po státním smutku. Jinak státní smutek se nedotkne sobotní prodejní doby obchodů, velkoprodejen a lékáren, stejně tak ani provozní doby restauračních zařízení a hospod. Ještě během posledního státního smutku v roce 2011 musely být zavřeny všechny herny a kasina. Stejně tak ve dnech státního smutku nesměly být v provozu ani hrací přístroje a videoleterijní terminály. To už od roku 2017 ale neplatí.