Začínají osmé sněmovní volby, o naše hlasy se uchází 22 politických uskupení

SEDLČANSKO – Přesně ve dvě hodiny pátečního odpoledne se na Sedlčansku otevřelo všech 51 volebních místností spadající pod 22 obecních a městských úřadů správní obce s rozšířenou pravomocí Sedlčany. Až do sobotní 14. hodiny můžeme rozhodovat o tom, kdo nás občany další čtyři roky bude reprezentovat v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky.

Pokud se týká počtu volebních okrsků na Sedlčansku (tedy volebních místností, kde mohou lidé hlasovat), tak nejvíce jich je v Sedlčanech, celkem třináct včetně osad. Město Sedlec-Prčice má deset volebních okrsků, Dublovice, Nechvalice, Petrovice a Vysoký Chlumec mají po třech. Ostatní obce, včetně města Krásná Hora nad Vltavou, mají po jednom volebním okrsku.

Proti předchozím volbám do Poslanecké sněmovny v roce 2017 se počet kandidujících stran snížil, o volební hlasy se letos uchází 22 politických uskupení s více jak pěti tisíci kandidáty. Konečných 200 mandátů si mezi sebe rozdělí jen ty strany, které celorepublikově překročí pětiprocentní hranici. Koalice dvou stran musí získat ve volbách alespoň 8 % hlasů, koalice tří a více stran 11 % hlasů.

I když už volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 2021 začaly, přesto pojďme nahlédnout do historie a připomenout si ty předchozí v roce 2017. V těch na Sedlčansku vyhrálo hnutí ANO 2011, které dostalo od voličů víc jak každý čtvrtý hlas (27,88%). Na druhém místě skončila na Sedlčansku Česká pirátská strana s 12,90%, třetí ODS dostala od voličů 10,78% hlasů. Čtvrté místo získalo těsně za ODS hnutí STAN (10,26%) a pátá skončila Svoboda přímá demokracie Tomia Okamura s 9,28%.

Ilustrační foto: Wikimedia-commons